The Provincial Towns Cup


The Provincial Towns Cup is sponsored by Cleaning Contractors

History

The Provincial Towns Cup trophy is one of the oldest trophies in existence in Irish Rugby. It was purchased in 1892 for £25 from Wests in Grafton Street, Dublin. The Cup bears the title of Leinster Junior Challenge Trophy but it is not as old as the competition itself, which was established in 1888.

In 1883, the Leinster Branch established a sub-committee to investigate the establishment of a Cup competition for Junior Clubs to be run on a similar basis to the Leinster Senior Cup. The sub-committee reported back in 1888 (5 years later!) and recommended that no club should be allowed to enter the Junior Cup that had, in the same or previous year, entered the Senior Cup. The Leinster Branch accepted these recommendations and the first Junior Cup competition was run in 1889.

Nine Clubs entered the first Junior Cup (Blackrock College, Clontarf, Cabra, Rangers, Claremont, Farra, Santry and Athy) and Blackrock College were the first winners. Medals were presented to the winners but there was no cup presented. Clubs were requested to subscribe to the cost of a Cup but the response was slow.

The Leinster Branch records show that Blackrock College paid £2.20, Clontarf and Santry £2 each and Athy and Claremont £1.00 each. Blackrock College who won the initial Junior Cup in 1889 were the first club to be presented with the Cup when they won the competition in 1892.

Leinster Junior Challenge Cup - Inaugurated for the the 1888/89 season

(Inaugurated for the 1888/'89 season)

Year Team
1889 BLACKROCK COLLEGE
1890 SANTRY SCHOOL
1891 RANALAGH SCHOOL
1892 BLACKROCK COLLEGE - 1st Cup is presented
1893 BLACKROCK COLLEGE
1894 OLD WESLEY - Blackrock won 3-0 but were disqualified for "unfair" team.
1895 OLD WESLEY
1896 GENERAL POST OFFICE F.C.
1897 GENERAL POST OFFICE F.C.
1898 BLACKROCK RFC
1899 BLACKROCK RFC
1900 CLONTARF RFC
1901 SANTRY RFC
1902 R.I.C. RFC
1903 R.I.C. RFC
1904 CO. CARLOW
1905 ST MARY'S RFC
1906 R.I.C. RFC
1907 ST MARY'S RFC
1908 ST MARY'S RFC
1909 DUNDALK RFC
1910 MERRION RFC
1911 ST MARY'S RFC
1912 CO. CARLOW
1913 CO. CARLOW
1914 UNIVERSITY COLLEGE DUBLIN
1915 not played for due to World War I
1916 not played for due to World War I
1917 not played for due to World War I
1918 not played for due to World War I
1919 CO. CARLOW
1920 KILKENNY RFC
1921 RAILWAY UNION
1922 CO. CARLOW
1923 ENNISCORTHY RFC
1924 COUNTY KILDARE RFC (Naas) 12 ENNISCORTHY 3 (Ref T Bell)
1925 ENNISCORTHY RFC 10 COUNTY KILDARE (Naas) 3 (Ref J H Sinclair)

This competition was the fore runner of the Provincial Towns Cup and the "Provincial Clubs" to have won it are:

CO. CARLOW - 5 wins - 1904, 1912, 1913, 1919, 1922

ENNISCORTHY - 2 wins - 1923, 1925

DUNDALK - 1 win - 1909

KILKENNY - 1 win - 1920

CO. KILDARE (NAAS) - 1 win - 1924

The conditions of the competition were changed for the 1926 running of the competition and only Junior Clubs who were located at least 18 miles from the General Post Office in O'Connell Street were eligible to compete. Enniscorthy won the final Leinster Junior Challenge Cup when they defeated Co. Kildare (Naas) by 10 points to 3 points at Lansdowne Road and also won the first Provincial Towns Cup in 1926 when they again defeated Co. Kildare (Naas) by 6 points to nil at Donnybrook. Enniscorthy "three in a row" wins (1925, 1926 and 1927) saw them graded as a Senior Club and they competed in the Senior Cup until 1930-31 season when they were regarded as a Provincial club at their own request.

Year Winners Score Winning_Capt. Runner-Up Score RunnerUp_Capt. Venue
1926 Enniscorthy 6 Paddy Bolger Co. Kildare (Naas) 0 Alma Sargent Donnybrook
1927 Enniscorthy 11 Charlie Lett Balbriggan 6 Pat McGowan Donnybrook
1928 Balbriggan 0 Frank Larkin Athy 0 Jerry O'Neill Donnybrook
Balbriggan 8 Frank Larkin Athy 0 Jerry O'Neill Carlow Replay
1929 Co. Carlow 9 Jim Oliver Athy 0 Dan Carberry Lansdowne Road
1930 Wexford Wanderers 6 Tom Walsh Athy 3 Robert Anderson Lansdowne Road
1931 Co. Carlow 9 Bill Duggan Ballymahon 0 Jimmy Duncan Lansdowne Road
1932 Dundalk 7 Arthur Halliday Longford 0 Jack Callanan Lansdowne Road
1933 Co. Carlow 6 Bill Duggan Wexford Wanderers 5 Colm Harte Lansdowne Road
1934 Enniscorthy 5 Joe Tomkins Shannon Buccaneers 3 Frank McDonald Lansdowne Road
1935 Shannon Buccaneers 16 Jim Mullen Naas 0 Dick Alvey Lansdowne Road
1936 Shannon Buccaneers 6 Jack Cornish Dundalk 3 Jimmy Duggan Lansdowne Road
1937 Dundalk 18 Donal O'Herlihy Shannon Buccaneers 3 Jimmy O'Connor Lansdowne Road
1938 Athy 6 Des McHugh Dundalk 5 Bryan Jennings Lansdowne Road
1939 Dundalk 3 John O'Neill Shannon Buccaneers 0 Diarmuid Murtagh Lansdowne Road
Extra Time
1940 Athy 12 Norman Plewman Dundalk 3 Frank Jeffers Lansdowne Road
1941 Skerries 7 Joey Sherwin Wexford 5 Frank Pettit Lansdowne Road
1942 Curragh 9 Dick Bunworth Dundalk 0 Paddy Halfpenny Lansdowne Road
1943 Skerries 4 Tommy Jenkinson Athy 3 George Leonard Lansdowne Road
1944 Skerries 17 Oliver Duff Curragh 2nd XV 0 Cathal O'Shea Lansdowne Road
1945 Dundalk 17 Kevin Campbell Curragh 2nd XV 0 Louis Culliton Donnybrook
1946 Tullamore 13 Frank Eagan Skerries 0 Johnny Drury Donnybrook
1947 Dundalk 9 Larry Steen Curragh 6 Pat Sweeny Donnybrook
Extra Time
1948 Dundalk 3 Niall McCann Athy 0 Joe O'Neill Donnybrook
1949 Dundalk 3 Ernie Jeffers Naas 0 Joe Osbourne Donnybrook
1950 Skerries 0 Des Cashell Raghdowney 0 Hugh Brady Donnybrook
Replay 3-0
1951 Skerries 12 John Heffernan Rathdowney 0 Sean Costello Donnybrook
1952 Skerries 6 Steve Duff Naas 5 Barry O'Connor Donnybrook
1953 North Kildare 9 Michael Ward Rathdowney 0 Donie O'Malley Carlow
1954 Mullingar 3 Mylo Cox Naas 0 Sean Fitzsimons Tullamore
1955 Kilkenny 3 New Mitchell North Kildare 0 Michael Ward Athy
Replay 3-0
1956 Mullingar 6 Mick Nugent Kilkenny 3 Ned Mitchell Tullamore
Extra Time
1957 Co. Carlow 6 Paddy Nolan Mullingar 6 Kevin Quinn Tullamore
Replay 9-3
1958 North Kildare 6 Fintan Buckley Naas 3 Billy Brophy Athy
1959 Kilkenny 3 Jack Notley North Kildare 0 Colm Buckley Tullamore
1960 Tullamore 17 Tom Murphy Wexford Wanderers 8 Hugh Latimar Kilkenny
1961 Co. Carlow 11 Tom O'Brien Navan 3 Tony Wade Tullamore
1962 Delvin 12 Billy Reynolds Athy 0 Jerry O'Neill Tullamore
1963 Enniscorthy 3 Tony Reid Skerries 3 John McIlvenna Athy
Replay 5-3
1964 Navan 6 Mick Fitzsimons Kilkenny 6 Gerry McCabe Tullamore
Replay 5-0
1965 Co. Carlow 9 Austin Lalor Athy 6 Eddie Kelly Tullamore
1966 Navan 8 Dick Brady Wexford Wanderers 3 Paddy Doris Athy
1967 Curragh 6 Barry Studdert Drogheda 3 Arthur Mullan Navan
1968 Navan 6 Barney Reilly Arklow 3 Jim Kileen Carlow
Extra Time
1969 Edenderry 6 Pat Mulvin Drogheda 3 Jim Tully Navan
1970 Dundalk 8 Vinnie McGee Navan 3 Pete Hogan Drogheda
1971 Skerries 14 Darragh McMahon Navan 6 Robbie Dyer Curragh
1972 Skerries 19 Darragh McMahon Kilkenny 6 Kevin Prendergast Curragh
1973 Skerries 12 Peter Quirke North Kildare 11 Eddie Stafford Navan
1974 Skerries 6 Colm Sherlock Arklow 3 Liam O'Cleirigh Curragh
1975 Roscrea 8 Frank O'Connor Curragh 7 Dan Rae Edenderry
1976 Tullamore 9 Mick Clavin Drogheda 3 Donal Kinsella Portlaoise
1977 Co. Carlow 9 Noel Quaid Athy 6 Johnny Miller Carlow
Extra Time
1978 Athy 14 Johnny Miller Curragh 9 Donough O'Keefe Dundalk
1979 Skerries 2nd XV 12 Darragh McMahon Co. Carlow 7 Roy Elmes Arklow
1980 Roscrea 11 Ger Hayes Portlaoise 10 Tom Casserly Athy
1981 Athy 8 Paddy Conway Co. Carlow 3 Brian Carbery Portlaoise
1982 Portlaoise 7 Joe Finn Naas 6 Seamus Lenehan North Kildare
1983 Edenderry 6 Christy Dunne Athy 3 Keith Meredith Tullamore
1984 Athy 13 Ernie Stacey Portlaoise 6 Seamus Holden Roscrea
1985 Arklow 9 Mick Hickey Drogheda 6 Barry Roche Kilkenny
1986 Kilkenny 10 Mick McGrath Curragh 0 John Cremin Drogheda
1987 Dundalk 13 Robert Skekleton Kilkenny 6 Joe Reidy Longford
Extra Time
1988 Navan 7 David Healy Portlaoise 3 Terry Hegarty Tullamore
1989 Enniscorthy 6 John Bolger Mullingar 0 David Farrelly Athy
1990 Navan 14 John McLarney Co. Carlow 13 Joe Walshe North Kildare
1991 Navan 34 Peter Brady Athy 15 Frank Dooley Curragh
1992 Co. Carlow 25 Trevor Shirley Enniscorthy 15 Colin Gainford Arklow
1993 Co. Carlow 9 Trevor Atkinson Mullingar 9 Fred Butler Portlaoise
Replay 25- 18
1994 Co. Carlow 20 Trevor Atkinson Tullamore 15 Enda Molley Tullow
1995 Naas 17 Colm Farrell Enniscorthy 6 Tommy James Kilkenny
1996 Co. Carlow 25 Leonard Peavoy Mullingar 10 Fred Butler Tullamore
1997 Co. Carlow 21 Leonard Peavoy Navan 3 Michael Gavigan Naas
1998 Naas 13 Mark Fitzgerald Kilkenny 3 Willie O'Mahony Enniscorthy
1999 Navan 18 Christy Moffett Ashbourne 10 Paddy McLoughlin Mullingar
2000 Navan 9 Jim McCartan Dundalk 7 Ciaran Gallagher Navan
2001 Kilkenny 9 Simon Manuel Portlaoise 8 Donla Rigney Carlow
2002 Kilkenny 33 Willie O'Mahony Co. Carlow 13 John Roache North Kildare
2003 Portlaoise 20 Michael Fennelly Navan 3 Kieran Brazzil Roscrea
2004 Arklow 8 Anthony O'Donnel Portlaoise 3 Glen Adams Athy
2005 Naas 23 Stuart Pringle Boyne 16 Wayne Mitchell Navan
2006 Tullamore 25 Donal Milne Wicklow 3 Noel Green North Kildare
2007 Navan 14 Bernard Smyth Skerries 3 David Lee Cill Dara
2008 Navan 30 Bernard Smyth Tullow 13 Ivan Glynn Tullamore
2009 Boyne 27 Craig McGrath Tullamore 21 Gearoid O'Grady Ashbourne
2010 Boyne 32 Craig McGrath Tullamore 25 Rob Connor Naas
2011 Dundalk 35 Stephen McGee Tullamore 20 Adrian Hanley Edenderry
2012 Enniscorhty 23 Ross Barbour Tullow 17 Frank Murphy Portarlington
2013 Tullamore 38 Aaron Deverell Longford 6 Derek Farrell Edenderry
2014 Ashbourne 6 Rory Gleeson Kilkenny 3 Joe Manuel Tullow

Provincial Towns Cup: Roll of Honour

CO CARLOW - 16 final appearances-
12 wins -1929, 1931, 1933, 1957, 1961, 1965, 1977, 1992, 1993,
1994, 1996, 1997
Lost 4 - 1979, 1981, 1990, 2002.
SKERRIES - 14 final appearances -
11 wins - 1941, 1943, 1944, 1950, 1951, 1952, 1971, 1972, 1973,
1974, 1979.
Lost 3 - 1946, 1963, 2007.
DUNDALK - 15 final appearances -
10 wins - 1932, 1937, 1939, 1945, 1947, 1948, 1949, 1970, 1987, 2011.
Lost 5 - 1936, 1938, 1940, 1942, 2000.
NAVAN - 14 final appearances -
10 wins - 1964, 1966, 1968, 1988, 1990, 1991, 1999, 2000, 2007,2008
Lost 5 - 1961, 1970, 1971, 1997, 2003.
ATHY - 15 final appearances -
5 wins - 1938, 1940, 1978, 1981, 1984.
Lost 10 - 1928, 1929, 1930, 1943, 1948, 1962, 1965, 1977, 1983,
1991.
ENNISCORTHY - 7 final appearances -
6 wins - 1926, 1927, 1934, 1963, 1989, 2012
Lost 2 - 1992, 1995.
KILKENNY - 11 final appearances -
5 wins - 1955, 1959, 1986, 2001, 2002.
Lost 5 - 1956, 1964, 1972, 1987, 1998, 2014.
TULLAMORE - 8 final appearances.
4 wins - 1946, 1960, 1976, 2006.
Lost 4 - 1994, 2009, 2010, 2011.
NAAS - 10 final appearances.
3 wins - 1995, 1998, 2005.
Lost 7 - 1926, 1935, 1949, 1952, 1954, 1958, 1982.
ARKLOW - 4 final appearances -
2 wins - 1985, 2004.
Lost 2 - 1968, 1974.
CURRAGH - 8 final appearances -
2 wins - 1942, 1967.
Lost 6 - 1944, 1945, 1947, 1975, 1978, 1986.
EDENDERRY - 2 final appearances -
2 wins - 1969, 1983.
MULLINGAR - 6 final appearances -
2 wins - 1954, 1956.
Lost 4 - 1957, 1989, 1993, 1996.
NORTH KILDARE - 5 final appearances -
2 wins - 1953, 1958.
Lost 3 - 1955, 1959, 1973.
PORTLAOISE - 7 final appearances -
2 wins - 1982, 2003.
Lost 5 - 1980, 1984, 1988, 2001, 2004.

ROSCREA - 2 final appearances -

2 wins - 1975, 1980.
SHANNON BUCCANEERS - 5 final appearances -
2 wins - 1935, 1936.
Lost 3 - 1934, 1937, 1939.
BALBRIGGAN - 2 final appearances -
1 win - 1928.
Lost 1 - 1927.
DELVIN - 1 final appearance -
1 win - 1962.
WEXFORD WANDERERS - 5 final appearances -
1 win - 1930.
Lost 4 - 1933, 1941, 1960, 1966.
DROGHEDA - 4 final appearances -
Lost 4 - 1967, 1969, 1976, 1985.
RATHDOWNEY - 3 final appearances -
Lost 3 - 1950, 1951, 1953.
TULLOW - 2 final appearances -
Lost 2 - 2008, 2012
ASHBOURNE - 2 final appearances -
1 win- 2014.
Lost 1 - 1999.
BALLYMAHON - 1 final appearance -
Lost 1 - 1931.
BOYNE - 1 final appearance -
Lost 1 - 2005.
LONGFORD - 1 final appearance -
Lost 1 - 1932.
WICKLOW - 1 final appearance -
Lost 1 - 2006
TULLOW - 2 final appearance
Lost 2 - 2008, 2012

Club & Competition News
Check this out
Check this out
Fixtures & Results

Fixtures & Results

Clubs

Club Rugby

Women's Rugby

Women's Rugby

Schools

Schools

Youth and Minis

Youth And Minis

Camps

Camps

Rep Sides

Representative Sides

Coaching

Coaching

Referees

Referees

Ulster Bank League Latest





Sat 27 SepDiv1ACork Constitution23 - 16Ballynahinch
Sat 27 SepDiv1ALansdowne9 - 6Clontarf
Sat 27 SepDiv1AOld Belvedere10 - 14St. Mary's College
Sat 27 SepDiv1ATerenure College42 - 0Young Munster
Sat 27 SepDiv1AUCD32 - 12Dolphin
Sat 27 SepDiv1BBallymena24 - 12Dublin University
Sat 27 SepDiv1BGalwegians13 - 10U.L. Bohemian
Sat 27 SepDiv1BGarryowen23 - 18Corinthians
Sat 27 SepDiv1BMalone19 - 20Belfast Harlequins
Sat 27 SepDiv1BShannon17 - 27Buccaneers
Sat 27 SepDiv2ABlackrock College RF34 - 13Skerries
Sat 27 SepDiv2ACashel RFC20 - 15Naas
Sat 27 SepDiv2ACity of Derry22 - 29NUIM Barnhall
Sat 27 SepDiv2AOld Wesley50 - 8Dungannon
Sat 27 SepDiv2AQueens University29 - 23Banbridge
Sat 27 SepDiv2ASeapoint39 - 35Rainey OB
Sat 27 SepDiv2AU.C.C.24 - 16Bective Rangers
Sat 27 SepDiv2BArdsP - PBruff
Sat 27 SepDiv2BArmagh20 - 15Navan RFC
Sat 27 SepDiv2BDe La Salle Palmerst43 - 7Richmond
Sat 27 SepDiv2BHighfield30 - 13Old Crescent
Sat 27 SepDiv2BKanturk35 - 10Boyne
Sat 27 SepDiv2BMidleton9 - 3Sligo
Sat 27 SepDiv2BSundays Well13 - 27Tullamore
Fri 3 OctDiv1AClontarf  v  UCD
Sat 4 OctDiv1ABallynahinch  v  Lansdowne
Sat 4 OctDiv1ADolphin  v  Terenure College
Sat 4 OctDiv1ASt. Mary's College  v  Cork Constitution
Sat 4 OctDiv1AYoung Munster  v  Old Belvedere
Sat 4 OctDiv1BBelfast Harlequins  v  Garryowen
Sat 4 OctDiv1BBuccaneers  v  Galwegians
Sat 4 OctDiv1BCorinthians  v  Shannon
Sat 4 OctDiv1BU.L. Bohemian  v  Ballymena
Sat 4 OctDiv2ABanbridge  v  Thomond
Sat 4 OctDiv2ABlackrock College RF  v  Seapoint
Sat 4 OctDiv2ACity of Derry  v  Old Wesley
Sat 4 OctDiv2ANaas  v  Dungannon
Sat 4 OctDiv2ANUIM Barnhall   v  Cashel RFC
Sat 4 OctDiv2ARainey OB  v  Queens University
Sat 4 OctDiv2ASkerries  v  U.C.C.
Sat 4 OctDiv2BBoyne  v  Ards
Sat 4 OctDiv2BBruff  v  Sundays Well
Sat 4 OctDiv2BGreystones  v  Highfield
Sat 4 OctDiv2BKanturk  v  Armagh
Sat 4 OctDiv2BNavan RFC  v  Midleton
Sat 4 OctDiv2BOld Crescent  v  De La Salle Palmerst
Sat 4 OctDiv2BRichmond  v  Wanderers
Sat 4 OctDiv2BSligo  v  Tullamore
© 2014 Content Copyright Leinster Rugby, Statistical Data SFMS Ltd Privacy & Cookies delivered by Sotic powered by OpenText WSM