In light of the government announcement today in which Dublin was placed under Level 3 restrictions of the ‘Resilience and Recovery 2020-2021: Plan for Living with COVID-19’, all rugby games in the county, with the exception of the Senior Cup and Energia Conference Series fixtures, will be called off for the duration of the restrictions.

Fixtures on Friday, 18 September, proceed as scheduled but all games on Saturday and Sunday will be called off with the exception of the two Senior Cup ties on Saturday, Dublin University v UCD and Terenure College v Clontarf, both of which will be played as scheduled tomorrow.

Below is a list of games this weekend that are on and a list of games that are off.

Games On

Friday, 18th September 2020 (tonight)

Spencer Cup (J1):
De La Salle Palmerston v Bective Rangers, at Kirwan Park, 8pm

McGowan Cup (J1) – Group A:
Skerries RFC v Ashbourne, at Holmpatrick, 8pm

Jenkinson Cup (J2) – Group A:
Boyne v Dundalk, at Shamrock Lodge, 8pm

Jim Byrne Cup (J2) – 2nd Round:
Coolmine v Ashbourne, at Ashbrook, 8pm

John Madden Cup (J4) – Group 1:
Railway Union v Bective Rangers, at Park Avenue, 7.30pm

Saturday, 19 September 2020

Leinster Senior Cup:
Dublin University v UCD, at College Park, 12:30pm (semi-final)
Terenure College RFC v Clontarf, at Lakelands Park, 1pm (3rd Round)

Midland J1 League – Section B:
Edenderry v Roscrea, at Coolavacoose Carbury, 7.30pm

Sunday, 20 September 2020

Hosie Cup (J1) – Group A:
Naas v Cill Dara, at Forenaughts, 3pm

Hosie Cup (J1) – Group B:
Portarlington v Athy, at Lea Rd, 3pm

Midland J1 League – Section A:
Tullamore v Longford, at Spollenstown, 3pm

Midland J1 League – Section B:
Midland Warriors v Birr, at The Showgrounds Moate, 3pm

South East J1 League – Group A:
Gorey v Co Carlow, at Clonattin, 3pm

South East J1 League – Group B:
Tullow v Wexford Wanderers, at Black Gates, 3pm

Jenkinson Cup (J2) – Group B:
Navan v Ardee, at Balreask Old, 3pm

Jenkinson Cup (J2) – Group C:
Ashbourne v Athboy, at Milltown House, 3pm

South East J2 League – Group C:
Gorey v Co Carlow, at Clonattin, 1.30pm

Arklow v Wicklow, at The Oval, 3pm

Games Off

Saturday, 19 September 2020

Spencer Cup (J1):
Coolmine v Suttonians, at Ashbrook, 12.30pm
Seapoint v Monkstown, at Kilbogget Park Killiney, 1pm

Jim Byrne Cup (J2) – 2nd Round:
Seapoint v Bective Rangers, at Kilbogget Park Killiney, 12pm

John Madden Cup (J4) – Group 2:
Dublin Dogos v Guinness, at Sydney Parade, 12pm
Seapoint v Coolmine, at CBC Monkstown, 1pm

Dr Kieran Foley Cup (J5) – Group 1:
Bective Rangers v Coolmine, at Energia Park, 3pm

Dr Kieran Foley Cup (J5) – Group 2:
BGF Ravens v CYM, at Mount Temple College, 10am

Dr Kieran Foley Cup (J5) – Group 3:
Emerald Warriors v Stillorgan-Rathfarnham, at Templeville Rd, 12pm

Sunday, 20 September 2020

McGowan Cup (J1) – Group B:
Dundalk v Balbriggan, at Mill Rd, 3pm

John Madden Cup (J4) – Group 1:
CYM v Tallaght, at Terenure Rd North, 3pm