The Leinster Rugby squad has been announced for this year’s Junior Interprovincial Series which kicks off on Saturday, 27 April, at Skibbereen RFC.

Last year’s winners, Leinster play Munster Juniors in their opening game.

The following weekend on Saturday, 4 May, Leinster will face Connacht at Wicklow RFC while their final match will take place at Dundalk RFC against Ulster Juniors on Saturday, 11th May.

Kick-off time for all games is 2.30pm.

Before the series gets underway, the Leinster Junior squad travel to Somerset next weekend, where they will play a friendly against Somerset County.

Congratulations to all players on their selection for the Leinster Junior squad, and best of luck in the 2019 series.

Junior Interprovincial Series 2019 – Fixtures:

Saturday, 27 April: Munster Juniors v Leinster Juniors (Skibbereen RFC)

Saturday, 4 May: Leinster Juniors v Connacht Juniors (Wicklow RFC)

Saturday, 11 May: Leinster Juniors v Ulster Juniors (Dundalk RFC)

2019 Leinster Rugby Junior Squad:

Sean Arrowsmith – Dundalk RFC
Cathal Bannon – Monkstown FC
Adam Brodigan – Boyne RFC
Liam Caddy – Kilkenny RFC
Wes Carter – Kilkenny RFC
Corey Carty – Wexford RFC
Dan Costello – Monkstown FC
Ronan Costelloe – DLSP FC
Robert Farrell – Dundalk RFC
Robin Foot – Portlaoise RFC
Hugh Gowing – Monkstown RFC
Jonathan Gray – Dundalk RFC
Conor Hurley – Ashbourne RFC
Shane Kelly – Edenderry RFC
Gavin Kennedy – Ashbourne RFC
Simon King – Clondalkin RFC
Alejandro LaForga – DLSP FC
Daniel Lambe – Cill Dara RFC
Padraig Mahon – Kilkenny RFC
Jack McDonald – Tullow RFC
Jake McDonald – Kilkenny RFC
John-Joe McIlwrath – Cill Dara RFC
Sean McKeon – Ashbourne RFC
Benny McManus – Longford RFC
Kieran O’Gorman – Longford RFC (Captain)
Shane O’Meara – Bective FC
Ian O’Rahelly – Newbridge RFC
Simon O’Shea – Kilkenny RFC
Luke Roche – Wexford RFC
Mikey Russell – Clondalkin RFC (Vice-Captain)
Tom Satchwell – North Kildare RFC
Stephen Smith – Tullow RFC
Matt Stapleton – Clondalkin RFC
Robbie Waters – North Kildare RFC

Leinster Rugby Juniors (Backroom Team):

Head Coach – Enda Finn
Assistant Coach – Maurice Logue
Assistant Coach – Eoin Sheriff
Assistant Coach – Paul Brady
Assistant Coach – Joe Duffy
Manager – Robert McDermott
Performance Coach – Danni Callanan
Technical Assistant – Damian Curley
Physiotherapist – Blaíthín Brady
Doctor – Paul Turick