Leinster U18 Schools 32 Ulster U18 Schools 22

Andy Skehan’s Leinster Rugby U18 Schools side clinched the Interprovincial Championship in a stunning decider at the University of Limerick on Sunday.

These two came into their third match in 10 days with the title on the line, Leinster drawing with Munster, while Ulster managed to overcome the hosts.

This meant the Northern Province needed just a draw to capture the crown.

Leinster didn’t waste time from the kick-off, scrum-half Ben Murphy flashing a measured pass, flanker Aaron Coleman blocking down Conor McKee and centre Justin Leonard doing likewise to establish position.

Leinster Rugby U18 Schools

There was a frantic pace as Leinster looked to the wide game and Ulster came up hard and fast.

When the ball went to the deck, scrum-half McKee hacked on and made life difficult for Murphy, who tidied up well in retreat.

A big carry by flanker Aaron Coleman put Leinster back on the front foot.

Ulster were disciplined in defence, committing no more than one or two to the ruck and fanning out to deal with Leinster’s speed.

Leinster Rugby U18 Schools

The first real opening for points came from Ulster out-half Nathan Doak’s 26th-minute penalty which was smacked between the posts.

Leinster reacted with a more direct approach, Alex Soroka and Levi Vaughan leading the charge, for scrum-half Murphy to shoot through a gap for Chris Cosgrave to convert in the 31st minute.

The lead didn’t last as Ulster countered from deep, their offloading game putting McKee speeding to the posts for Doak to make it 10-7 in the 34th minute.

They were away again from a long kick which forced Murphy to concede a five-metre lineout.

Leinster Rugby U18 Schools

From there, hooker Tom Stewart claimed a try from the rear of a maul for 15-7 at the break.

Leinster needed to show authority and they did it by taking the direct route to the posts, this time Soroka powering through the side of a ruck from 30 metres for Cosgrave to leave a point in it in the 38th minute.

The tactic of the forwards taking the ball up paid handsome dividends when a series of drives concluded with Soroka finding the line for 19-15 in the 48th minute.

When Cosgrave struck a penalty, Ulster answered impressively through full-back Conor Rankin’s try, converted by Doak, for 22-all in the 53rd minute.

Leinster Rugby U18 Schools

 

It really was tense and exciting as the Leinster forwards went back to work, that man Soroka making the greatest impact to allow centre Justin Leonard to knife over on the right for Cosgrave to convert for 29-22 in the 65th minute.

They had to survive a scary moment when centre Ben Carson almost got away before Cosgrave struck a penalty in injury-time to secure the title.

At UL – Leinster U18 Schools 32 (A Soroka 2 tries; J Leonard, B Murphy try each; C Cosgrave 2 pens, 3 cons); Ulster U18 Schools 22 (C McKee, T Stewart, C Rankin try each; N Doak pen, 2 cons).

Leinster Rugby U18 Schools

15. Ed Kelly (St Michael’s)
14. Matthew Grogan (Belvedere)
13. Chris Cosgrave (St Michael’s)
12. Justin Leonard (Belvedere)
11. Josh Pyper (Pres Bray)
10. David Wilkinson (Clongowes Wood)
9. Ben Murphy (Pres Bray)
1. Hugo O’Malley (Blackrock)
2. Lee Barron (St Michael’s)
3. Levi Vaughan (Terenure)
4. Jonathan Fish (St Michael’s)
5. Alex Soroka (Belvedere)
6. Jack Barry (Gonzaga) CAPTAIN
7. Aaron Coleman (Belvedere)
8. Will Hickey (St Michael’s)

16. Calum Dowling (Clongowes Wood)
17. Barry Dooley (Clongowes Wood)
18. Sam Illo (Wesley)
19. Jack Guinane (St Michael’s)
20. Tom Gilheany (Clongowes Wood)
21. Rob Gilsenan (St Michael’s)
22. Niall Carroll (St Michael’s)
23. Tim O’Brien (Clongowes Wood)
24. Simon O’Kelly (St Michael’s)
25. Arthur Henry (Gonzaga)
26. Gavin Meagher (Cistercian, Roscrea)

Ulster Rugby U18 Schools

15. Conor Rankin (Campbell College)
14. Robin McIlveen (RBAI)
12. Ben Carson (Wallace HS)
11. Jude Postlethwaite (RBAI)
10. Nathan Doak (Wallace HS)
9. Conor McKee (Sullivan Upper)
1. Adam Hanna (Banbridge Academy)
2. Tom Stewart (BRA) CAPTAIN
3. Oscar Egan (Coleraine GS)
4. Will Hopes (Regent House)
5. Gareth Wells (Bangor GS)
6. Rile Westwood (Bangor GS)
7. Jonathan Agnew (RS Armagh)
8. Reuben Crothers (Wallace HS)

16. Joel Dundas (Wallace HS)
17. Ben McCrossan (Bangor GS)
18. Patrick McAlpine (Campbell College)
19. James McCormick (Dalriada)
20. Jack Gamble (Ballyclare HS)
21. Jude Roberts (RS Armagh)
22. Charlie Worth (RS Armagh)
23. Luke Graham (Methodist College)
24. Brandon Hassan (BRA)
25. Jack Harte (Friends School)
26. Ben Moxham (Larne HS)