Ireland head coach Richie Murphy has named his squad for Thursday’s U-20 Six Nations Round 3 encounter against England at Cardiff Arms Park (KO 8pm, RTÉ Player/RTÉ News Now and Six Nations YouTube for UK viewers).

Ireland opened their Championship campaign with bonus-point wins over Scotland and Wales, and Murphy has made two changes in personnel to his starting XV for Thursday’s showdown with England.

Temi Lasisi and Sam Illo return to the front row as the Ireland management continue to carefully manage resources and the squad’s workload, with Alex Kendellen once again captaining the side from the back row.

Murphy has selected an unchanged backline as Jamie Osborne, Ben Moxham and Chris Cosgrave line up in the back three, with Connacht duo Cathal Forde and Shane Jennings continuing their midfield partnership.

Nathan Doak, who scored 20 points and was named Player of the Match for his performance against Wales last time out, is retained at scrum-half, with Tim Corkery named to start at out-half.

Lasisi and Illo pack down either side of hooker Ronan Loughnane, while the second row pairing of Alex Soroka and Harry Sheridan remains unchanged. Kendellen is joined in the back row by Donnacha Byrne and Oisin McCormack.

Murphy has plenty of options on his replacements bench, including Chay Mullins, who has come through the IQ Rugby programme and is named in the squad for the first time.

Ireland U-20 team v England:

15. Jamie Osborne (Naas CBS/Naas RFC/Leinster)
14. Ben Moxham (Larne High School/Ballymena RFC/Ulster)
13. Shane Jennings (Garbally College/Buccaneers RFC/Connacht)
12. Cathal Forde (Colaiste Iognaid/Galway Corinthians RFC/Connacht)
11. Chris Cosgrave (St. Michael’s College/UCD RFC/Leinster)
10. Tim Corkery (St. Kieran’s College, Kilkenny/UCD RFC/Leinster)
9. Nathan Doak (Wallace High School/Banbridge RFC/Ulster)

1. Temi Lasisi (CBS Enniscorthy/Lansdowne FC/Leinster)
2. Ronan Loughnane (Cistercian College Roscrea/UCD RFC/Leinster)
3. Sam Illo (Wesley College/Old Wesley RFC/Leinster)
4. Alex Soroka (Belvedere College/Clontarf RFC/Leinster)
5. Harry Sheridan (Sullivan Upper School/Dublin University FC/Ulster)
6. Donnacha Byrne (Summerhill College/Sligo RFC/Connacht)
7. Oisin McCormack (Garbally College/Buccaneers RFC/Connacht)
8. Alex Kendellen (PBC Cork/UCC RFC/Munster) CAPTAIN

Replacements:

16. Eoin de Buitléar (Scoil Chuimsitheach Chiaráin/An Ghaeltacht/Galway Corinthians RFC/Connacht)
17. Jack Boyle (St. Michael’s College/UCD RFC/Leinster)
18. Mark Donnelly (CBC Cork/Garryowen FC/Munster)
19. Mark Morrissey (Blackrock College/UCD RFC/Leinster)
20. Reuben Crothers (Wallace High School/Ballynahinch RFC/Ulster)
21. Conor McKee (Sullivan Upper School/Queen’s University Belfast RFC/Ulster)
22. Ben Carson (Wallace High School/Banbridge RFC/Ulster)
23. Jude Postlethwaite (RBAI/Banbridge RFC/Ulster)
24. Jack Kelleher (PBC Cork/UCC RFC/Munster)
25. Daniel Okeke (Ardscoil Ris/Shannon RFC/Munster)
26. Chay Mullins (SGC Filton/Bristol Bears/IQ Rugby)