The inaugural Sarah Robinson U-18 Girls Area Cup will get underway on Tuesday, October 26 at Energia Park.

For a number of years, the coaches and volunteers around Leinster have been working diligently to create the correct environment for girls to develop and improve in the five designated areas within the province the North East, North Midlands, Midlands, Metro and South East.

“This is the first year of this competition. It is a very exciting prospect,” said North East Team Manager John Fitzgerald.

“It guarantees the girls a number of competitive matches in which they can show their true worth.

“It is also a reflection of how serious Leinster is about the development of the women’s game. We certainly feel there is parity of esteem between the boys and the girls now.”

The North East will have half-backs Abby Moyles and Jade Gaffney on board as often used reserves for the all-conquering Leinster U-18s.

The squad also has a bye for the first round of games and that brings with it advantages and disadvantages.

“It does give us a little more time to prepare for Metro and to have a look at what we will be up against in the second round of games.”

In that regard, Fitzgerald will pay special attention to Metro’s opener against South East at Energia Park on Tuesday (KO 4pm).

Metro will have an ace finisher Eva Sterrit in the back division, the Greystones girl operating on the right-wing for the Leinster U-18s.

Back-five forward Amy O’Mahony is another with interprovincial minutes under her belt in what is sure to be a tasty opener.

The South East will be captained by the energetic Jane Neill, a lead by example type of loose forward. Hooker Ava Kavanagh joins Neill as two players with Leinster U-18 squad experience last month.

In the curtain-raiser, the Midlands and North Midlands will get the afternoon underway, having already tested each other out in a pre-competition contest.

The Midlands squad has benefited from a full summer strength and conditioning programme, led by coaches Grainne Vaugh, Cathal Rock, Niall Buckley and Ayesha Roche.

Leinster U-18 prop forward Isobel Clark will lead from the front and the experience gained at a higher level has been invaluable to Midlands preparations.

The focus of the North Midlands is on all clubs in the areas Laois, Kildare and West Dublin. This takes in Athy, Clane, Clondalkin, Cill Dara, Naas, Newbridge, North Kildare, Portlaoise and Portarlington.

Sarah Robinson Cup Round One

Tuesday, October 26

North Midlands v Midlands – Energia Park (KO 2.30pm)

South East v Metro – Energia Park (KO 4pm)

Squads

North Midlands – Alanna Fitzpatrick (Port Dara); Roisin Kehoe, Fiona Fennessy (Athy RFC), Taragh Kirwan (Port Dara), Amy Larn (Athy RFC); Amy Rushton (Newbridge RFC), Julie Nolan (Athy RFC); Hannah Wilson (Port Dara), Sarah Delaney (Port Dara), Abi Keatley Kindregan (Athy RFC); Blathnaid Smith (Port Dara), Amy Lynch (Athy RFC); Amy Maguire (Naas RFC), Orla McDonald (Newbridge RFC), Koren Dunne (Portlaoise RFC). Replacements: Emma Tully (Naas RFC), Aoife Thompson (Port Dara), Faye O’Toole (Clane RFC), Eva Lowen (North Kildare RFC), Allie Henry (Athy RFC).

Midlands – Ellie O’Sullivan Sexton (Mullingar RFC); Sorcha Tierney (Ravens), Caoimhe McCormack (Mullingar RFC), Siobhan Egan (Longford RFC), Faith Odunze (Wilson’s Hospital); Abagail Connon (Ravens), Robyn O’Brien (Mullingar RFC); Isobel Clarke (Mullingar RFC/Wilson’s Hospital), Kara Mulcahy (Mullingar RFC), Dodo Ogida (Wilson’s Hospital); Anna Mai O’Brien (Mullingar RFC), Georgia Young (Mullingar RFC); Olivia Craig (Edenderry RFC), Fiona Dixon (Tullamore RFC), Aoife Shakespear (Edenderry RFC). Replacements: Dorriean Oman (Tullamore RFC), Kelly Burne (Mullingar RFC), Eileen Boyle (Mullingar RFC), Roisin Bennett (Edenderry RFC).

South East – Abby Healy (Wicklow RFC); Clara Byrne (Tullow RFC), Katie Corrigan (Tullow RFC), Ciara Short (Wicklow RFC), Robyn O’Connor (Wexford Wanderers RFC); Fiona Long (Tullow RFC), Eve Prendergast (New Ross RFC); Aoife Nixon (Wicklow RFC), Ava Kavanagh (Arklow RFC), Melissa Quirke (Wexford Wanderers RFC); Rachel Dempsey (Wexford Wanderers RFC), Jess Griffey (Wicklow RFC); Orla Wafer (Enniscorthy RFC), Jess Reynolds (Wicklow RFC), Jane Neill (Arklow RFC). Replacements: Mary Canavan (Gorey RFC), Naoise McManus (Wexford Wanderers RFC), Anna Dempsey (Wexford Wanderers RFC), Aoife Farrell (Enniscorthy RFC), Prudence Isaac (Arklow RFC), Maya Gaynor (Wicklow RFC), Lucy O’Brien (Tullow RFC), Doireann Killoran (Arklow RFC), Emer Sweetman (Gorey RFC), Sarah Allan (Wicklow RFC).

North East (Full squad – BYE for Round 1) – Caoimhe Stewart, Ava Govern (both Ardee), Molly Coulter, Cliodhna Ni Chonchobhair, Skye Healy, Naoise Smyth (all Ashbourne), Shannon Campbell, Alma Atagamen (both Balbriggan), Rachel Fanning (Boyne), Aoife Purcell, Sophie Woulfe, Jennifer McElroy, Lila O’Molloy, Sophia Murdock (all Dundalk), Jade Gaffney, Sasha Guirey, Emma Looby, Rosie Searle, Roisin Watters, Lauren Fitzpatrick, Cara Martin, Isabelle Brereton, Ally Cullivan, Steffi Finegan, Anna Hilliard, Aisling Kelly, Abby Moyles, Ava Galvin (all Navan), Lily Byrne (Skerries).

Metro – Brooke Fagan Merrigan (Clontarf FC); Robyn Hyland (MU Barnhall), Grace Adams (King’s Hospital), Eva Sterritt (Greystones RFC), Molly Fitzpatrick (Wesley College); Hannah Scanlan (Clontarf FC), Charlotte Nagle (Greystones RFC); Hope Lowney (MU Barnhall), Anna Brennock (Old Belvedere RFC), Aimee Breen (Bistos); Katie Colton (MU Barnhall), Laoise McAuley (MU Barnhall); Imogen Hauer (Clontarf FC), Isobel O’Sullivan (Greystones RFC), Amy O’Mahony (Greystones RFC). Replacements: Lucy Simpson (Terenure College RFC), Sarah Emerson (St Andrew’s College), Sarah Moody (Greystones RFC), Sadhbh Furlong (Greystones RFC), Katie Carr (Bistos), Elizabeth Fitzpatrick (Wesley College).