The Leinster U18 Schools will be aiming to retain their crown when they head to the University of Limerick for the 2019 edition of the Interprovincial Festival.

They have been able to work in three valuable exercises in running out 12-0 winners over the Clubs counterparts before getting within five points of the Italy U18s (28-23) at Lakelands Park last Sunday week.

The lessons from those games was put to effective use in hitting no less than 50 points against Northampton in Aldershot last Friday.

Second row Mark Morrissey will lead the latest Schools batch with vice-captain Jack Boyle providing support, in terms of leadership.

Number eight Donough Lawlor, the son of former Ireland international Phil, big centre Fionn Gibbons and left-wing Shane Mallon have shown up well in the lead-in to the Interprovincial Series.

Leinster Rugby U18 Schools

15. Dylan O’Grady (Belvedere College)
14. Tom Henderson (Blackrock College)
13. Fionn Gibbons (Castleknock College)
12. Hugo McWade (St Michael’s College)
11. Shane Mallon (CC Roscrea)
10. Charlie Tector (Kilkenny College)
9. Michael Moloney (Blackrock College)
1. Jack Boyle (St Michael’s College)
2. Freddy Happonen (St Gerard’s College)
3. Rory McGuire (Blackrock College)
4. Mark Morrissey (Blackrock College) CAPTAIN
5. Diarmuid Mangan (Newbridge College)
6. Stephen Woods (St Michael’s College)
7. Conor Booth (St Michael’s College)
8. Donough Lawlor (Newbridge College)

16. Scott Barron (Blackrock College)
17. Jonathan Sargent (Belvedere College)
18. Luke McMahon (Clongowes Wood College)
19. David Walsh (Blackrock College)
20. Eoghan Rutledge (Belvedere College)
21. Fintan Gunne (St Michael’s College)
22. Eoin Quinn (CBC Monkstown)
23. Zach Harrison (St Michael’s College)
24. Cameron Baird (St Michael’s College)
25. Daniel Hawkshaw (Belvedere College)
26. Lucas Berti Newman (Newbridge College)

Ulster U18 Schools

15. Josh Drain (Ballymena)
14. Rory Telfer (Coleraine CS)
13. Ben Carson (Wallace High)
12. Luke Graham (Methodist)
11. Jamie McNeight (Wallace High)
10. Ross McKay (Ballymena)
9. James Wright (Ballymena)
1. David Braden (Omagh)
2. James McCormick (Dalriada)
3. James Mawhinney (Ballymena)
4. Paddy Browne (Ballymena)
5. Charlie Irvine (Wallace High)
6. Ryan Finlay (Royal Armagh)
7. Josh King (Royal Armagh)
8. Adam Lamont (Ballymena).

16. Andrew Donald (Ballymena)
17. Harry Andrews (Ballymena)
18. Jack Boal (Campbell)
19. Peter O’Hagan (Methodist)
20. Paddy Eames (RBAI)
21. Callum Smyton (Enniskillen Royal)
22. Tim Bailie (Ballymena)
23. Jordan Millar (Ballymena).

U18 Schools Interprovincial Championship Schedule
Leinster v Ulster (Saturday August 17, UL, KO 5pm)
IQ Rugby v Leinster (Wednesday, August 21, UL, KO 5pm)
Leinster v Munster (Sunday, August 25, UL, KO 5pm).