Leinster Senior League Cup – Semi Finals: UCD 31, Blackrock College RFC 30; St. Marys College RFC 16, Old Belvedere 15;
Leinster League – Division 1A: Cill Dara 0, Newbridge 30; Skerries 22, Co. Carlow 23; Tullamore 27, Coolmine 23; Boyne 33, Dundalk 9;
Leinster League – Division 2: Clondalkin 14, Ashbourne 10;
Leinster League Division 3 – Pool 1: Midland Warriors , Rathdrum (Midland Warriors w/o); Railway Union 7, Athy 22; Birr 12, IT Carlow 12;
Leinster League Division 3 – Pool 2: Guinness 15, Balbriggan 27; Malahide 27, Swords 18; North Kildare 22, Arklow 7; Metro J1 League – Section A: St. Marys College RFC 15, Bective Rangers 5; Blackrock College RFC 7, Dublin University 71; Dublin University 19, Lansdowne 22; Clontarf 35, Blackrock College RFC 10;
Metro J1 League – Section B: NUIM Barnhall 25, Suttonians 10; Navan 17, De La Salle Palmerston 9; Naas 0, Wanderers 52;
JP Fanagan Premier – Super Six – Pool 1: Old Wesley 24, Dublin University 32; St. Marys College RFC 16, Old Belvedere 25; Lansdowne 55, Wanderers 8;
JP Fanagan Premier – Super Six – Pool 2: Clontarf 38, Terenure College RFC 23; Blackrock College RFC 19, UCD 20; Greystones 25, NUIM Barnhall 23;
JP Fanagan Pennant – Section A: Bective Rangers 3, Skerries 29; St. Marys College RFC 24, Old Belvedere 25; Lansdowne 39, Naas 11; UCD 15, Coolmine 18;
JP Fanagan Pennant – Section B: Seapoint 32, De La Salle Palmerston 3; Old Wesley 14, Dublin University 39; Newbridge 17, Suttonians 13;
Gale Cup: Mullingar 54, Portlaoise 10; Tullamore 52, CYM 0; UCD 0, Wanderers 48;
McGowan Cup (North East J1): Boyne 33, Dundalk 9;
South East J1 League – Section A: New Ross 89, Gorey 7;
Leinster Seconds League – Division 1A: Cill Dara 10, Newbridge 3; Tullamore 5, Coolmine 12; Boyne 24, Dundalk 29; Skerries 12, Co. Carlow 0;
Leinster Seconds League – Division 2: Clondalkin 25, Ashbourne 18;
Metro J2 League – Pool 1: CYM 6, Clontarf 35; UCD 10, Stillorgan 11; Blackrock College RFC 8, Lansdowne 62;
Metro J2 League – Pool 2: Wanderers 10, Bective Rangers 57; Terenure College RFC 13, Old Belvedere 34;
Leinster J3 League – Section A: Terenure College RFC 21, Lansdowne 39; De La Salle Palmerston 20, NUIM Barnhall 21; St. Marys College RFC 25, Suttonians 12;
Leinster J3 League – Section B: RCSI 3, Monkstown 8; Old Wesley 39, Bective Rangers 10;
Leinster J4 League Section A – Pool 1: Athy 40, Clontarf 30; Lansdowne 0, St. Marys College RFC 41;
Leinster J4 League Section A – Pool 2: Old Belvedere 22, Terenure College RFC 19; Stillorgan 8, Coolmine 37; Clondalkin 12, NUIM Barnhall A 53;
Leinster J4 League Section B – Pool 1: Railway Union , UCD (UCD w/o); Wexford Wanderers 13, A.I.B 30; Malahide , Rathdrum (Malahide w/o);
Leinster J4 League Section B – Pool 2: North Kildare 13, De La Salle Palmerston 12; Seapoint 32, Newbridge 3;
Leinster J4 League Section C – Pool 1: Swords 10, Guinness 15; Emerald Warriors , CYM (Emerald Warriors w/o); Unidare 25, Monkstown 12;
Leinster J4 League Section C – Pool 2: Millmount House 10, Suttonians 44; NUIM Barnhall B 6, Tallaght 50; Parkmore 17, Dublin University 45;
Leinster J5 League: De La Salle Palmerston 5, Wanderers 3; Tallaght 15, Clondalkin 12; St. Marys College RFC 35, Clontarf 7; Malahide 27, Bective Rangers 10; Terenure College RFC 29, Stillorgan 8;
McGee Cup (North East J3): Athboy 18, Ardee 7; Dundalk 22, Ratoath 0; Balbriggan 12, Navan 16;
South East J2 League – Section B: Enniscorthy 20, Tullow 0;
Leinster Womens League – Div 3: Garda 15, Wexford Wanderers 0;
Under 19 Premier Division South: Portlaoise 13, New Ross 18; Tullow 14, Co. Carlow 21; Wicklow 21, Enniscorthy 5;
Under 19 Premier Division North: Boyne 17, Tullamore 7; NUIM Barnhall 24, Edenderry 18;
Under 19 Division 1 South: AC Pirates 52, Rathdrum 19; Kilkenny 41, Newbridge 19;
Under 19 Division 1 North: North Kildare 14, Mullingar 24;
Under 19 Schools/Youth League: Clontarf , Bective Rangers (Clontarf w/o); Greystones 27, Seapoint 15; Suttonians 33, Guinness 31; Tallaght 12, Terenure College RFC 40;
Under 17 Premier Division South: Athy 10, Enniscorthy 13; Kilkenny 10, Co. Carlow 19; Portlaoise 19, New Ross 27;
Under 17 Premier Division North: Boyne 27, Tullamore 19; Naas , Dundalk (Naas w/o); Navan 10, Birr 16; NUIM Barnhall 10, Mullingar 23;
Under 17 Division 1 South: Arklow 34, Clondalkin 22; Gorey 17, Wicklow 29; Tullow 8, Clane 14; Wexford Wanderers , Rathdrum (Wexford Wanderers w/o);
Under 17 Division 1 North: Ashbourne 0, Roscrea 40; Edenderry , Midland Warriors (Edenderry w/o); Longford 52, Balbriggan 0; North Kildare 21, Ratoath 20;
Under 14 Saturday League: Enniscorthy 64, Wicklow 5; Naas 32, Cill Dara 20; Wexford Wanderers 0, Gorey 5;
Under 13 Premier Division South: Co. Carlow 29, Kilkenny 33; Enniscorthy 19, Wicklow 29; New Ross 24, Portlaoise 17; Wexford Wanderers 78, Gorey 7;
Under 13 Premier Division North: Dundalk 0, Naas 53; North Kildare 5, Navan 28; Tullamore 27, Longford 0;
Under 13 Division 1 South: Naas 7, Clane 21; Newbridge 31, Athy 28; Tullow 0, Portarlington 83;
Under 13 Division 1 North: Athboy , Midland Warriors (Midland Warriors w/o); Balbriggan 27, Birr 18; Navan 0, Edenderry 50;